Een bijzonder initiatief van buurtgenoten

Dit keer vertellen onze buurtgenoten Lya Jongeling en Jacqueline Hartgers ons iets over hun bijzondere initiatief. Want zij organiseren Samen Soepen in Oosterbeek.

 

Elke maand koken Lya en Jacqueline vier soepen (36 liter!): vegetarisch, veganistisch en met vlees of vis. Zij doen dit gelukkig niet alleen. Ook buurtgenoot Theresia Kamphuys doet mee en enkele andere enthousiastelingen uit Oosterbeek.

Lya vertelt: “Samen soepen is een landelijke organisatie en een vriendin van mij in Etten-Leur was er enthousiast mee bezig. Toen ik twee jaar geleden in Oosterbeek kwam wonen, zag ik dat hier zoiets nog niet bestond. Ondanks dat Oosterbeek een actief dorp is. Het leek mij wel wat om dit hier te gaan beginnen. Voor mezelf om mensen te leren kennen en ook om voor het dorp iets te betekenen. In mijn eentje zou het te veel werk zijn, en daarom ben ik naar buren in mijn straat gestapt om te kijken wie mee zou willen doen. Jacqueline wilde wel!

Bij toeval kwam ik mensen tegen die ons wilden helpen en al gauw was er de locatie van Kreek en werd er wat geld gedoneerd. Want er komt veel bij kijken. Er is een plek nodig waar een groep mensen kan eten, er is geld nodig om ingrediënten te kopen, pannen, een keuken.

Dat dit in Kreek kan is een uitkomst en past helemaal in het concept van Samen Soepen. Kreek is laagdrempelig voor ongedwongen en spontane ontmoeting, gaat ook om ’samen’. Er is ook een keuken. Voor wie Kreek niet kent: het is een non-profit cultuur- en ontmoetingscentrum aan de Weverstraat in het hart van Oosterbeek.

Afgelopen jaar hebben we het een aantal keren georganiseerd en het werd gelijk goed bezocht. Daarom gaan we het nu eens per maand doen. We proberen zoveel mogelijk biologische ingrediënten te gebruiken. Inmiddels hebben we ook samenwerking met ondernemers in de Weverstraat, dat maakt het alleen maar mooier en makkelijker. We zijn nog groeiende qua ideeën, misschien muziek erbij aanbieden of soep maken vanuit thema’s. Voor mij is het waardevol om te zien dat mensen contact hebben met elkaar. Het gaat niet om vrienden maken, maar wel om verschillende achtergronden te horen. Het samen snijden met ons voorbereidingsgroepje is ook gezellig. We hebben inmiddels een mooie taakverdeling voor het organiseren, de soep maken, de financiën.”

Jacqueline voegt toe: “Voor mij staat soep voor gezelligheid, warmte en troost. Dat maakt soep ook zo’n goede verbinder, en Samen Soepen zo’n goed concept. Als ik iedere keer de volle tafels, de geanimeerde gesprekken en aan het eind de lege pannen zie, dan geeft me dat enorm veel energie en zin in de volgende keer”. Voor wie graag mee wil helpen of gratis mee wil soepen, meld je aan op samensoepenoosterbeek@gmail.com